۳۰ رمان جذاب که نوجوانان حتما باید بخوانند

رمان جذاب
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

۱. آرزوهای بزرگ

خرید کتاب آرزوهای بزرگ
خرید کتاب آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ (Great Expectations) یکی از همان کتاب‌هایی است که در دوران نوجوانی باید خوانده شود. این کتاب سیزدهمین رمان چارلز دیکنز، نویسنده‌ی مشهور انگلیسی است که به عنوان یکی از شاهکارهای ادبی در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ قرار گرفته است.

این داستان در ابتدا به صورت داستان دنباله‌دار از دسامبر ۱۸۶۰ تا اوت ۱۸۶۱ میلادی در هفته‌نامه‌ی سراسر سال به چاپ رسید. آرزوهای بزرگ را شاید بتوان به نوعی زندگی‌نامه‌ی‌ دیکنز دانست که در آن از تجربیات تلخ و شیرینش از زندگی سخن به میان آورده است.

چارلز جان هافم دیکنز؛ متولد ۷ فوریه‌ی ۱۸۱۲ و درگذشته‌ی ۹ ژوئن ۱۸۷۰ است. او بزرگ‌ترین رمان‌نویس انگلیسی است که به عقیده‌ی جیمز، نویسنده‌ی معاصر: «از ویلیام شکسپیر به این سو، دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده است.»

راوی داستان آرزوهای بزرگ پسر ۷ ساله‌ای به نام پيپ است که جریان زندگی‌اش را تا ۳۵ سالگی شرح می‌دهد. پیپ با خواهر و شوهرخواهر آهنگرش زندگی می‌كنند. آنها در یک کلبه‌ی روستایی زندگی فقیرانه‌ای دارند. پس از گذشت مدتی زنی میانسال و ثروتمند به نام خانم هاویشام از پیپ می‌خواهد تا گاهی اوقات برای حرف زدن و همنشینی به او سر بزند. اما هاویشام زنی بداخلاق است که در یک خانه‌ی قدیمی، که در آن غم و اندوه گذشته موج می‌زند زندگی می‌کند. معشوقه‌ی خانم هاویشام در قدیم و هنگام مراسم عروسی، او را ترک کرده است. این اتفاق سبب تنفر او از مردها شده است و می‌خواهد که از مردها انتقام بگیرد. خانم هاویشام دختر خوانده‌ای زیبا، اما مغرور به نام استلا دارد و او را هم مثل خودش متنفر و کینه‌جو از مردان تربیت کرده است. پیپ بعد از مدتی رفت و آمد به این خانه عاشق استلای مغرور می‌شود. اما درست از زمانی که دخترک او را به خاطر شرایط زندگی‌اش تحقیر می‌کند، پیپ، آرزوهای بزرگی را در سر می‌پروارند.

۲. ماجراهای تام سایر

کتاب تام سایر

ماجراهای تام سایر، اثر مارک توین از رمان‌های کلاسیک تاریخ ادبیات جهان است که بارها به زبان‌های مختلف ترجمه و چاپ شده است. این رمان اثری شایسته درباره‌ی دوران خوش کودکی و شیطنت‌های خاص آن دوران است.

داستان کتاب درباره‌ی تام، پسربچه‌ی بازیگوشی است که بسیار ماجراجو است و این ماجراجویی‌ها همیشه کار دستش می‌دهد. او با خاله‌اش پولی در روستــایی کنار رودخـانه می‌سی‌سی‌پی زندگی می‌کند. دوست صمیمی او هاکلبری ‌فین است. هاک پسر بی‌قیدی است که خانواده مناسبی ندارد. یک شب که آن‌ها در گورستان هستند اتفاق عجیبی می‌افتد که آن‌ها نباید می‌دیدند. از آن لحظه آن‌ها احساس وحشت کردند و قسم خوردند که ماجرا را به کسی نگویند.

مارک توین در مقدمه‌ی این کتاب می‌نویسد: «بیشتر ماجراهایی که در این کتاب ثبت شده‌اند در واقعیت اتفاق افتاده‌اند. یکی دوتا تجربه‌ی شخصی خود من بوده، بقیه ماجراهایی که برای پسرهای همکلاس من رخ داده. شخصیت هاکلبری فین از یک آدم واقعی گرفته شده، تام سایر هم همین‌طور ولی نه از یک نفر. تام ترکیبی از خصوصیات و خلق و خوی سه پسربچه است که من می‌شناختم، در نتیجه از نظر ساخت، شخصیتی چندوجهی‌ست».

این کتاب اولین‌بار توسط انتشارات ویندوس و چاتو در ژوئن ۱۸۷۶ در انگلستان و در دسامبر همان سال درآمریکا به چاپ رسید. در آن زمان بسیار مرسوم بود که نویسندگان آمریکایی (از جمله توین) اثر خود را ابتدا در انگلستان منتشر کنند تا کپی‌رایت انتشار آن در کشورهای مشترک‌المنافع انگلستان را نیز به دست بیاورند. اما چاپ اثر در آمریکا بیش از حد انتظار توین طول کشید و در نتیجه نسخه‌های سرقتی اثر سر از کانادا درآورد.

۳. بابا لنگ دراز

کتاب بابا لنگ دراز

بابا لنگ ‌دراز، یک رمان در سبک نامه‌نگارانه اثر جین وبستر نویسنده‌ی آمریکایی است. این رمان اولین‌بار در سال ۱۹۱۲ منتشر شد. داستان درباره‌ی دختری جوان، بااستعداد و پر انرژی به‌ نام جودی آبوت است، که مشغول تحصیل در کالج است. جودی در کودکی خانواده‌اش را از دست داده است و از بچه‌گی با حمایت مردی خیر که تا به حال او را ندیده است زندگی می‌کند.

بابا لنگ‌دراز ابتدا به‌ صورت داستانی دنباله‌دار در مجله‌ی آمریکایی خانه‌ی بانوان منتشر می‌شد که سرانجام در سال ۱۹۱۲ به صورت کتاب درآمد و به فروش بالایی دست یافت. این کتاب تنها یک اثر داستانی ساده نبود، بلکه نیرویی محرکه برای بهبود وضعیت نگهداری از کودکان یتیم نیز شد. در سال ۱۹۱۴ نمایش‌نامه موفقی از آن با اقتباس خود وبستر بر روی صحنه رفت. در سال ۱۹۱۹ نیز فیلمی صامت با بازی مری پیکفورد از روی آن ساخته شد. وبستر در سال ۱۹۱۴ کتاب دشمن عزیز را به عنوان دنباله‌ای برای بابا لنگ‌دراز منتشر کرد.

جین وبستر، متولد ۲۴ ژوئیه‌ی ۱۸۷۶ و درگذشته‌ی ۱۱ ژوئن ۱۹۱۶ بود. او در روستای فردونیا ایالت نیویورک آمریکا به‌‌دنیا آمد. مادرش آنی مافت وبستر خواهرزاده‌ی مارک توین و پدر او چارلز لوتر وبستر مدیر مالی مارک توین و ناشر بسیاری از کتاب‌های وی بود. او تنها فرزند خانواده‌ای بود که به ادبیات و نشر اندیشه و فرهنگ توجه ویژه‌ای داشتند.

۴. ماهی سیاه کوچولو

کتاب ماهی سیاه کوچولو

ماهی سیاه کوچولو، یکی دیگر از همان داستان‌هایی است که باید در روزگار نوجوانی خواند. این کتاب نوشته‌ی صمد بهرنگی نویسنده‌ی ایرانی است. او این داستان را در زمستان سال ۱۳۴۶ نوشت و انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آن را در سال ۱۳۴۷ با تصویرگری درخشان فرشید مثقالی منتشر کرد.

قصه‌ی ماهی سیاه کوچولو در مورد ماهی کوچکی است که به عشق دیدن دریا خطر را به جان می‌خرد و سفری دور و دراز را با تجربه‌های متفاوت برای رسیدن به رهایی آغاز می‌کند. این اثر در عین سادگی پر از نکته‌های آموزنده است. این کتاب برگزیده‌ی کودک در سال ۱۳۴۷ شد. همچنین جایزه‌ی ششمین نمایشگاه کتاب کودک در بلون ایتالیا و دیپلم افتخار جایزه‌ی دوسالانه‌ی براتیسلاوای چک‌اسلواکی برای تصویرگری کتاب کودک را در سال ۱۹۶۹ دریافت کرده ‌است.

صمد بهرنگی، متولد ۲ تیر ۱۳۱۸ در تبریز و درگذشته‌ی ۹ شهریور ۱۳۴۷ در رود ارس است. او آموزگار، منتقد اجتماعی، داستان‌نویس، مترجم و پژوهشگر فولکلور آذربایجانی بود.

۵. شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو

شازده کوچولو، شاهکار آنتوان دوسنت ‌اگزوپری نویسنده‌ی فرانسوی است که در سال ۱۹۴۳ منتشر شد و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان شد که بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروش داشته و به بیش از ۲۸۰ زبان و گویش ترجمه شده است. این کتاب در سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد. همچنان از این کتاب سالی یک میلیون نسخه در جهان به فروش می‌رسد.

آنتوان دوسنت اگزوپری نویسنده و خلبان اهل فرانسه است که در سال ۱۹۰۰ میلادی متولد شد. اگزوپری تا قبل از جنگ جهانی دوم، خلبان تجاری موفقی بود؛ او با آغاز جنگ به نیروی هوایی فرانسه آزاد در شمال آفریقا پیوست. در ماه ژوئیه ۱۹۴۴ هواپیمای او در یک پرواز شناسایی بر فراز دریای مدیترانه ناپدید شد و احتمالا در همان زمان کشته شد.

این داستان که به سبک سوررئالیسم نوشته شده از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب ۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهایشان است.

پرفروش ترین

کتاب آن سوی مرگ اثر جمال صادقی نشر معارف
۳۲,۹۰۰

کتاب سه دقیقه در قیامت اثر جمعی از نویسندگان انتشارات شهید ابراهیم هادی
۹,۳۰۰

کتاب ابله اثر داستایوفسکی انتشارات آتیسا
۴۲,۷۸۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۱ اثر جمعی از نویسندگان نشر یارمانا
۱۶,۰۰۰

کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر انتشارات آتیسا
۵۴,۰۰۰

کتاب آنا کارنینا اثر لئو تولتستوی انتشارات آتیسا دو جلدی
۷۳,۸۰۰

کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ اثر رضا امیرخانی نشر افق
۳۷,۰۰۰

کتاب شطرنج اثر استفان زوليگ انتشارات قدیانی
۳,۵۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۷ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و فاطمه عظمت مدار فرد نشر یارمانا
۹,۰۰۰

کتاب ارتداد اثر وحید یامین پور انتشارات سوره مهر
۳۴,۹۶۰

کتاب کفش باز اثر فیل نایت انتشارات آتیسا
۲۶,۰۰۰

کتاب جزء از کل اثر استیو تولتز انتشارات ارمغان گیلار
۴۷,۰۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۴ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و منیره عابدی درچه نشر یارمانا
۱۲,۰۰۰

کتاب راهبی که فراری اش را فروخت اثر رابین اس شارما انتشارات اتیسا
۱۵,۴۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۲ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و منیره عابدی درچه نشر یارمانا
۱۲,۰۰۰
پرفروش ترین

کتاب کلیله و دمنه انتشارات آتیسا
۴۰,۷۰۰

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن انتشارات قدیانی
۱۴,۰۰۰

کتاب تو کله خر هستی پیش به سوی موفقیت اثر جن سینسرو انتشارات آتیسا
۲۰,۸۰۰

کتاب خدای خوب ابراهیم اثر جمعی از نویسندگان انتشارات شهید ابراهیم هادی
۸,۵۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۸ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و فاطمه عظمت مدار فرد نشر یارمانا
۱۱,۵۰۰

کتاب آنی شرلی در جزیره اثر ال. ام. مونتگمری انتشارات قدیانی
۲۲,۵۰۰

کتاب آنی شرلی دره رنگین کمان اثر ال. ام. مونتگمری انتشارات قدیانی
۲۲,۵۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۵ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و منیره عابدی درچه نشر یارمانا
۹,۰۰۰

کتاب آنی شرلی در اونلی اثر ال. ام. مونتگری انتشارات قدیانی
۲۲,۵۰۰

کتاب آنی شرلی در ویندی پاپلرز اثر ال. ام. مونتگمری انتشارات قدیانی
۲۲,۵۰۰

کتاب دراکولا اثر برم استوکر انتشارات قدیانی
۱۳,۰۰۰

کتاب آناکارنینا اثر لئوتولستوی نشر ثلث
۱۴۸,۰۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۶ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و منیره عابدی درچه نشر یارمانا
۱۲,۰۰۰

کتاب آنی شرلی در گرین گیبلز اثر ال. ام. مونتگمری انتشارات قدیانی
۲۷,۰۰۰

کتاب داستان های فکری برای کودکان ایرانی ۹ اثر دکتر رضاعلی نوروزی و منیره عابدی درچه نشر یارمانا
۱۱,۰۹۰

پربازدید ترین مطالب

دکمه بازگشت به بالا